fbpx

Hlavná sezóna e-commerce projektov je za rohom. Čaká nás halloween, black friday, cyber monday a následne vianoce. Kedy naskočiť na vlnu zliav a kedy naopak od zliav upustiť, aby ste nepoškodili vašu značku? 

Halloween budú eshopy komunikovať v období od 20. októbra 2023.

Black Friday v rok 2023 pripadá na 24. november .

Cyber Monday nasleduje hneď po ňom v dátume 27. november 2023.

Vianočné kampane sú často spustené už v polovici októbra.

Prečo e-shopy neustále ponúkajú zľavy?

Odpoveď je jednoduchá = ľudia majú radi zľavy a nechajú sa zlákať a ani netušia ako a kuriér im zvoní pri dverách. Bolo to predsa v 85 % zľave a ešte k tomu aj doprava zadarmo! Koľkokrát ste použili túto výhovorku vy? 

Častokrát však nejde o skutočné zľavy, ktoré e-shop ponúka. Je to ich cenová politika, ktorú si zvolili. E-shopy majú často umelo zdvihnuté ceny, k tomu obetujú časť svojej marže, aby podliezli konkurenciu a na oplátku získajú viac objednávok. 

Black Friday z pohľadu čísel

Na túto vlnu zliav sa často chytajú najväčší hráči na trhu, ktorý už majú svoje miesto etablované, disponujú veľkými skladovými zásobami s často aj výhodnejšími nákupnými cenami aj vyšším rozpočtom na marketingové aktivity. 

Situácia: na Slovensku je viac ako 200 veľkých e-shopov, ktoré sa snažia zapojiť do akcie. Každá z týchto firiem má na túto časť roka vyčlenený marketingový rozpočet v online kampaniach, povedzme 10 000 eur na obdobie 10 dní. (Prečo 10 dní? E-shopy komunikujú tému pre-black friday, black friday, after black friday.) Nastáva pretlak. Ktorý má za následok zvyšovanie cien za reklamu, menší dosah, vysoké ROASY či PNO. A čo zákazníci? Sú presýtený čiernymi grafikami a fiktívnymi zľavami, ktoré na Slovensku často nemajú s myšlienkou Black Friday nič spoločné. 

PREČO BLACK FRIDAY NEMUSÍ BYŤ SPRÁVNA CESTA?

  • Zvýšite svoje náklady a nedosiahnete taký výkon, aký ste chceli. Ľudia sa na Black Friday v mnohých prípadoch nechytia, alebo naopak majú vyčíhanú svoju obľúbenú značku, o ktorej vie, že tieto zľavy robí a šetrí sa na ne.
  • Vysoká zľava môže poškodiť váš imidž. Poskytujete kvalitný produkt, celý rok sa držíte a zrazu na Black Friday chcete upustiť z ceny a uletieť na -70 % zľavu? To vám ani vašu zákazníci neuveria, práve naopak. O produkte začnú mať pochybnosti. 
  • Proti svojim hodnotám. Táto myšlienka sa často vyniká z politiky, ktorú majú značky zadefinované vo svojej stratégií. Vráťte sa ku základom a spomeňte si na to, ako ste chceli svoje podnikanie stavať zo začiatku.
  • Nahneváte lojálnych zákazníkov. Práve tí sú najväčšou obeťou vysokých zliav. Oni boli ochotní do vás investovať plnú sumu a vy na úkor budovania dlhodobosti vašej značky siahnete po krátkodobo zvýšenom obrate. Ich dôvera aj láska k produktu môže veľmi rýchlo opadnúť. 

Skoncovať so zľavami nemusíte

Stačí s nimi rozumne nakladať. Nie je zlé z času na čas poskytnúť niečo naviac. Potešíte tak vašich opakujúcich sa zákazníkov a prilákať môžete aj tých nových. Túto nenásilnu formu podpory predaja môžete využívať aj vtedy, keď v hodnotách vášho e-shopu zľavy nie sú. Netvorí základ vašej cenovej politiky, ide o príjemný bonus pre potenciálneho nakupujúceho.

Aké sú aktuálne trendy? 

  • Využívajte promokódy. 
  • Využívajte dopravu zdarma.
  • Poskytnite darček k nákupu. 

Kedy a kde komunikovať zľavu?

Zamyslite sa nad tým, aký je váš cieľ a podľa toho vyhodnoťte situáciu. 

Tip od nás: 

Ak chcete osloviť nových zákazníkov, vytvorte sériu bannerov aj textových podkladov pre vaše reklamy v Google či Meta Ads s orientáciou na akvizíciu. 

Ak chcete, aby vaši aktuálny zákazníci zopakovali svoj predaj na stránke, odkomunikujte im to na sociálnych sieťach či v e-mail marketingu.

Opäť treba myslieť na to, že takáto ponuka by mala byť príjemný bonus pre zákazníka. Poskytnite mu zľavu vo výške napríklad 10 %, na čo sa s radosťou chytia práve tí, ktorý nad produktom práve premýšľajú. Pre pokoj na duši, odporúčame vôbec nekomunikovať tému black friday v textoch, banneroch, ani nikde inde. 

Stále sa neviete rozhodnúť či ísť, alebo neísť do akcie Black Friday? Kontaktujte nás, pomôžeme vám so strategickým rozhodovaním a plánovaním akcií tak, aby dopad na vašu značku bol pozitívny

Blog

Ponor sa do marketingu ešte viac

Návrat hore