fbpx

Sociálne siete sa stali neoddeliteľnou súčasťou podnikania, a preto je dôležité, aby firemný profil na týchto platformách predstavoval vašu značku v najlepšom svetle. Ak chcete dosiahnuť úspech, musíte byť aktívny, angažovať svoju cieľovú skupinu a efektívne využívať všetky dostupné možnosti. 

Aký je váš cieľ a kto je vaše publikum?

Pred začatím akýchkoľvek aktivít na sociálnych sieťach je dôležité stanoviť si jasné ciele. Chcete zvýšiť povedomie o značke, zlepšiť zákaznícku lojalitu alebo zvýšiť predaje? Zároveň identifikujte cieľovú skupinu, ktorú chcete oslovovať. To vám pomôže prispôsobiť obsah a tón, ako so zákazníkom komunikovať tak, aby bol prirodzene bližšie ku značke. 

Čo by ste mali vedieť o svojej cieľovej skupine? Podstatné je vedieť, kto vo finále môže mať záujem o váš produkt. Charakterizujte si ho prostredníctvom bodov, kde zhrniete: pohlavie, vek, pracovnú pozíciu, sociálne a demografické charakteristiky. Ďalej vás bude zaujímať to, čo robí vo svojom čase – aké programy sleduje, aké sociálne siete využíva aj to, aké konkrétne témy ho zaujímajú.

Ako s cieľovu skupinou narábať? Vďaka týmto dátam viete nielen svoju reklamu cieliť na relevantných ľudí, ale aj to ako, kedy a čo im komunikovať podľa toho, v akom štádiu nákupného procesu sa nachádzajú. Podsunúť správu informáciu v správny čas je kľúčové pre dosiahnutie výsledku, ktorý si želáte. 

Vyberte si sociálnu sieť, zoptimalizujte profil a tvorte hodnotný obsah

Do správy sociálnych sietí sa nepúšťajte bezhlavo. Pred začatím akýchkoľvek aktivít na sociálnych sieťach je dôležité stanoviť si jasné ciele a definovať cestu, ako sa ku nim dostať. Práve s tým vám pomôže vaša social media stratégia, ktorá na základe vašej cieľovej skupiny definuje relevantné social media platformy, kde by ste nemali chýbať. Vytipujte si rubriky a témy, ktorým sa chcete venovať a zadefinujte si váš vizuálny aj textový štýl, vďaka ktorému sa odlíšite od konkurencie a zostanete s ním v pamäti vašich zákazníkov. 

Pri optimalizácii profilov nezabúdajte na:

 • rozoznateľné logo,
 • názov, podľa ktorého vás spoznávajú aj v rámci iných aktivít, 
 • krátku definíciu toho, čomu sa venujete,
 • vypichnite svoj unique selling point,
 • Zdôraznite aktuálnu akciu alebo miesto kde sídlite.

Okrem toho nezabudnite vyplniť: 

 • kategóriu firemného profilu, 
 • kontaktné údaje (e-mail, telefónne číslo)
 • adresu obchodu či kancelárií 
Ako začať komunikáciu na sociálnych sieťach?

Dôležité je predstaviť sa. Vytvorte sériu príspevkov o tom, čo robíte, ako to robíte a prečo to robíte. Pozor! Plytký obsah nikoho nezaujíma, zamerajte sa vždy preto na konkrétnu myšlienku.  Zahájte preto pravidelnú komunikáciu, kde budete s publikom interagovať a prinášať im hodnotný obsah, napríklad prostredníctvom praktických tipov.

Využívajte všetky formáty, ktoré máte k dispozícii

Dnes už snáď každý vie, že video obsah hýbe svetom, tvorte reely a pridávajte videá na TikTok. Príbeh dokážete rozrozprávať napríklad vo forme carouselu a zábery z eventu môžete pridávať do stories a následne ich uložiť dohighlights, zaspomínať na event môžete zas cez galériu fotiek.

Mnohé formáty dnes môžete crosspostovať naprieč platformy, vďaka čomu zasiahnete rôznorodú cieľovú skupinu a efektívne využijete podklady, ktoré máte. 

Tvoríte obsah. a objednávky sa nehrnú? 

Dnešný svet sociálnych sietí takto nefunguje. Bez platenej reklamy sa vaše príspevky dostávajú iba k obmedzenému množstvu ľudí, preto je nutné dopriať im viac. Vyčleňte, preto časť marketingového rozpočtu na obsah. Aj ten môžete ľuďom dávkovať tak, aby posúval zákazníkov v nákupnom procese ďalej, až do cieľa. Treba ho len efektívne využívať pri nastavení. 

Ako dostať príspevky ku viacerým ľuďom, alias ako ich boostovať? 

Všeobecné, brandové príspevky môžete propagovať s cieľom zvýšenia povedomia, a teda získania dosahu.  Príspevky, kde chcete poukázať na webovú stránku, napríklad produkt či blog boostujte s cieľom webovej náštevnosti, kde sa môžu dočítať viac. Ak chcete od ľudí, aby komentovali či lajkovali, napríklad súťaž, zvoľte cieľ interakcie. Ak chcete ľuďom, ktorí už vás poznajú povedať o aktuálnej akcii, ktorá prebieha na vašom e-shope, siahnite po remarketingovej kampani.

Ako získavať objednávky zo sociálnych sietí? 

 • Nezabúdajte na CTA.
 • Vo vašich príspevkoch by nemal chýbať relevantný cieľový odkaz.
 • Vytvárajte špeciálne ponuky (napríklad časovo limitované zľavy prostredníctvom promokódu).
 • Zapnite výkonnostné kampane s cieľom priameho získavania leadov (objednávok, vyplnených formulárov).

Nedarí sa vám získavať objednávky zo sociálnych sietí či budovať takú komunitu, akú by ste chceli? Kontaktujte nás. My v mrketingovej agentúre Hungry Studio poznáme recept, ako na to. 

Blog

Ponor sa do marketingu ešte viac

Návrat hore